Włosy są wytworem naskórka i znajdują się niemal na całym ciele człowieka. Miejsca, w których włosy nie występują to wewnętrzna część dłoni, dolna część stopy oraz miejsca zgięć stawów.
Człowiek posiada zazwyczaj około 100 tysięcy włosów na głowie. Blondynki i blondyni posiadają zwykle nieco więcej włosów niż brunetki i bruneci. Wynika to z faktu, że włosy jasne są zazwyczaj cieńsze i delikatniejsze od włosów ciemnych.Włosy zbudowane są z łodygi, korzenia, cebulki włosa, gruczołu łojowego, mięśnia przywłośnego oraz brodawki włosa. Podstawowym składnikiem każdego włosa jest białko keratynowe. Dobrze zadbane włosy posiadają zazwyczaj duże stężenie keratyny. Oprócz keratyny ważnym składnikiem włosa jest melanina. Melanina to barwnik, który jest odpowiedzialny za kolor włosa. Najczęstszy kolor włosów u człowieka to kolor czarny i brązowy. Jedynie w krajach skandynawskich częściej spotyka się osoby z jasnymi włosami.
Włosy rosną w tempie 1-2 cm na miesiąc i żyją zazwyczaj od 2 do 6 lat, po czym zawsze wypadają. Wypadanie włosów nie jest więc powodem do zmartwień dopóki nie wypada ich więcej niż około 100 dziennie. Każdy włos przechodzi pełny cykl życia, który składa się z 3 faz: fazy anagenowej (faza wzrostu), fazy katagenowej (faza przejściowa) oraz fazy telogenowej (faza spoczynku).
Włosy zmieniają się wraz z wiekiem człowieka. Małe dzieci mają zazwyczaj jasne, delikatne i cienkie włosy. Później włosy zaczynają być coraz silniejsze i ciemniejsze. Włosy wzmacniają się w okresie dojrzewania. Po okresie dojrzewania włosy zazwyczaj stają się coraz słabsze, szczególnie u mężczyzn. Często zdarza się, że zaczynają nadmiernie wypadać co w końcu może prowadzić do całkowitej ich utraty. Łysienie zazwyczaj ma podłoże genetyczne, chociaż wyróżnia się również inne jego przyczyny. Więcej informacji na temat łysienia można znaleźć w naszym dziale poświęconym temu problemowi. U kobiet włosy pozostają na całej głowie zazwyczaj przez całe życie. Chociaż coraz częściej łysienie dotyka również kobiet nie ma ono tak gwałtownego przebiegu jak w przypadku mężczyzn. Niestety mało kto wie, że łysienie i wypadanie włosów można obecnie skutecznie leczyć i powstrzymywać. Nie ma jednego cudownego eliksiru, ale na rynku dostępne są już preparaty, które są naprawdę bardzo skuteczne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz